Zespół Szkół Branżowych im. księcia Sambora II w Tczewie
https://zsbtczew.pl

24 kwietnia 2020 14:56 | Aktualności

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzony jest -  ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO święto, obchodzone każdego roku, mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Inicjatywa organizacji święta zrodziła się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. Dzień 23 kwietnia jest tam świętem narodowym - dniem patrona – świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

„Moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją” – podkreśliło UNESCO w przesłaniu tegorocznego święta.

„Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020, możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. (...) Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną” – napisano w przesłaniu UNESCO na tegoroczne święto.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Polsce akcentowany  jest od 2008 roku. W ramach tego święta wiele bibliotek, księgarni i innych instytucji kultury przygotowywała różne atrakcje, mające na celu promocję literatury i dorobek pisarzy.

W tym roku świętowanie i życie literackie z powodu koronawirusa przeniosło się do Internetu, do mediów społecznościowych. Odbywają się tam premiery książek, spotkania autorskie, rozmowy o literaturze.

Warto zajrzeć na strony promujące nowości wydawnicze oraz recenzje ciekawych książek, np.

-https://recenzje-ksiazek.pl/category/ksiazki-dla-mlodziezy/,

- http://chmuraczytania.pl/showbook.php?id=13

 

Oprac. na podstawie:

https://tiny.pl/7mmfg [dostęp: 23.04.2020]

https://www.granice.pl/ [dostęp: 23.04.2020]