Aktualności

15 kwietnia 2020 09:52 | Aktualności

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Trzeźwości

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia na naszej planecie co 10 sekund umiera ktoś, kto nadużywa alkoholu! Światowy Dzień Trzeźwości został wprowadzony po to, aby przypominać o tym, jak straszną chorobą jest alkoholizm.

Musicie wiedzieć, że picie alkoholu często prowadzi do ciemnego tunelu, z którego trudno znaleźć wyjście.  

Alkoholizm niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne, społeczne i psychologiczne. Choroba alkoholowa prowadzi do niewydolności wielu układów w organizmie, np. układu krążenia, układu odpornościowego. Ponadto  nadużywanie alkoholu sprzyja zaburzeniu prawidłowego funkcjonowania rodziny, rozwojowi przemocy, a także przestępczości, utracie pracy i zniszczeniu więzi z bliskimi. Jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych jest spożywanie alkoholu przez osoby kierujące pojazdami.

W Polsce ponad milion osób jest uzależnionych od alkoholu. Wielu nie zauważa problemu nadmiernego picia lub nie przyznaje się do alkoholizmu. Pamiętajmy, że nie trzeba codziennie pić, aby być alkoholikiem. I tak jak nie każdy alkoholik jest człowiekiem z marginesu społecznego.

Jak wyjść z alkoholizmu? Podstawą do rozpoczęcia leczenia jest uświadomienie sobie wagi problemu przez osobę, której on dotyczy. Jak leczyć alkoholizm? Przede wszystkim niezbędna jest długotrwała i konsekwentna psychoterapia, której efektem są trwałe zmiany nawyków, przekonań, postaw i relacji z otoczeniem. W pierwszym etapie może być niezbędny zakład zamknięty dla alkoholików, gdzie w warunkach ambulatoryjnych prowadzone są działania detoksykacyjne i psychologiczne.

W dalszym etapie stosowana jest terapia poza ośrodkiem przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Magdalena Przytuła-pedagog szkolny

 

A.K

Przeczytano: 124 razy. Wydrukuj|Do góry